Тайни Рецепти от Богомилския Зелейник
06 декември 2016 06:10
„...Кога е човек много болен ...върбови листа зелени счукай, па му намажи образа с чорбата;ако стане червен, не ще да умре, ако стане жълт или черен пък, умира човек...“ След върбата идва ред и на копривата като указател за добрата или лоша прогноза... “Болният да пика, та да сипе на зелена коприва, ако изсъхне (копривата) или се попари, (болният) умира...“
Забележете, богомилът-лечител се осланя първо и преди всичко на подсказванията от други природни духове: животинския, растителния. Те са по-близо до Бога, там няма опосредстване през църковната вяра и попския догматизъм. За нашия герой тук най-важен е доказания емпиризъм. Знанието, опита, а не вярата.
Що се отнася до болния, той по принцип е грешник. Щом е болен, значи е нарушил духовната си връзка с природата, обидил е някой от духовете й, а от там и своя.
Виждаме как кратко и точно Учителя, един Съвършен от миналия век, определя съхраняващите основи на здравето в човешкия организъм и не се съмняваме повече, че той е един прероден богомил.
„Здравето на човека зависи от четири неща, от силата на неговия дух, от добротата на неговата душа, от светлината на неговия ум, от мекотата на неговото сърце...“

