Ако обичаш едно цвете...*
12 декември 2016 16:45Растенията имат вибрационна честота,
която е в синхрон с нашето тяло и психика.
Загнезди се в мен някаква настинка, цял месец броди из тялото ми и нанася поражения. Слънцето грее, но не ме радва, храната ми няма вкус и ме кара да се чувствам пълна с отрова. Сънят не ме ободрява и ми се струва, че никой не ме забелязва или ако ме забележи, то е, защото му преча.
„А, не...така няма да стане“, разбунтува се моят вътрешен глас и ме отведе при Лeчителя. Както знаете, лечителите поставят диагноза като се вслушват и вглеждат в нашата вътрешна Вселена.
„Черният дроб не е в правилна позиция и затормозява сърцето – каза лечителят. - И кръвта е охладена.“
Звучи странно, нали? Е, такава е тя холистичната медицина. Дава ти възможност да се опознаеш и сам да се справиш с проблема.
И ето, получих една най-обикновена прахообразна смес, а на етикета - странни и екзотични имена. Сякаш държиш в ръка списък на гостите, които очакваш с нетърпение, но не знаеш нито откъде идват, нито как изглеждат, нито дори какъв език говорят.
А много ти се иска да ги опознаеш, да им се довериш и да се сприятелиш с тях. Ако си непредубеден и любознателен, винаги ще откриеш нещо, което да докосне сърцето ти. Ако си недоверчив и безразличен, ще останеш затворен за лечебните сили на Единния Свят.
Ако искате билките да ви помогнат, нарисувайте ги и гледайте картината всеки ден докато трае лечението. Потопете се в цветовете и формите им, разпитвайте ги откъде идват и какво носят със себе си, помолете ги да ви помогнат и най-важното – благодарете им!
Ето какво съдържа моята картина:
Расте из цяла Европа и Средна Азия.
От корените на синята тинтява се добива най-горчивото вещество на света – амарогентин, чиято горчивина, дори в съотношение на разтвора 1:58 милиона, все още е доловима.
Коренът на синята тинтява има тонизиращо действие върху черния дроб. Стимулира апетита и е незаменим помощник при стомашни разстройства.
Разпространено в Южна Европа, Близкия Изток, Китай, Индия.
Изключително сладкият вкус на билката оправдава името й - в нея се съдържа глициризин, който е 50 пъти по-сладък от захарта.
Има успокояващо и противовъзпалително действие. Спомага за бързо заздравяване на рани. Облекчава алергиите и артрита. Съдържа растителен естроген.
Разпространена навсякъде в тропичните и субтропични области на Африка, Мадагаскар, Азия и Тихоокеанските острови.
Цветята й са успокояващи за сетивата и нищо чудно, че се счита за билка на щастието.
В традиционната източна медицина гарденията се използва за облекчаване на спазми и против главоболие. Препарати от гардения се прилагат за лечение на остър инфекциозен хепатит и болести на пикочните пътища.
Билката расте в някои части на Северен и Североизточен Китай.
Понижава кръвната захар, тонизира сърцето, има антибактериални и противовъзпалителни свойства.
Употребява се при лечение на бъбречни и чернодробни заболявания. Прилага се и като тонизиращо средство при хронична умора, безсъние, безпокойство. Използва се при проблеми с плодовитостта.
По произход от Евразия, но разпространена в цялото Северно полукълбо.
Ангеликата има диуретично и обезболяващо действие. Възбужда жлъчната секреция. Използва се при ангина, грип, кашлица, колики. С нея се правят бани при нервни разстройства.
Scutellariae, Байкалски шлемник
Байкалският шлемник се среща в Източното Задбайкалие. Извън пределите на Русия, в по-големи масиви може да се намери в Североизточен Китай и североизточната част на Монголия.
Шлемникът притежава противовъзпалителни свойства и се използва при страдащи от артрит. Приемът на отварата води до намаляване на болката и отока на ставите без нежеланите реакции от стандартните лекарства. Неговите противовъзпалителни и антиоксидантни свойства допринасят и за положителния му ефект върху сърдечно-съдовата система.
Произходът му е от Европа, но е пренесен в Средния Изток, Египет и Китай.
В Китай се употребява против диабет и бъбречни страдания. Нашата народна медицина го прилага като диуретично средство.
Първоначално е растял в Европа и някои части на Азия. Билката попада в Северна Америка, пренесена от заселниците от Стария континент. Там, където човекът нанася поражения върху почвата, живовлякът се появява и чудодейно възстановява равновесието в нея.
Живовлякът е безценна билка и лек за много болести – язва, гастрит, хемороиди, диабет, разширени вени, бронхит и астма, цистит, камъни в жлъчката, бъбреци, черен дроб и всякакви кожни проблеми.
Clematidis armandii, Клематис арманди
Расте в Северен Мианмар, Виетнам и Китай.
Използва се като антиревматично средство. Приема се при сърдечни отоци и стомашни проблеми, безсъние, екземи.
Предозирането може да бъде токсично.
Външно се използва при лечение на шипове.
Разпространени са различни видове из цялото Северно полукълбо. Един вид е открит в Южна Африка. Намирана е на надморска височина до 4900 м в Хималаите.
Използва се при камъни в жлъчката, хепатит, мигрена, високо кръвно, депресия. Повишава функцията на стомаха и задстомашната жлеза. Спомага за укрепване на мускулите и сухожилията.
Надя Димова
*Антоан дьо Сент-Екзюпери, „Малкият принц“: Ако обичаш едно цвете, което съществува само в един екземпляр сред милиони и милиони звезди, това ти стига, за да си щастлив, когато гледаш звездите. Мислиш си: „Моето цвете е там някъде“.